Достапни линкови

Протести во Ереван против резултатите од референдумот


Ерменскиот претседател Серж Саркисјан на гласањето на референдумот.

Стотици демонстранти се собраа во Ереван да протестираат против резултатите од референдумот за уставни промени со што Ерменија од претседателски ќе се смени во парламентарен систем на владеење. Резултатите од референдумот покажуваат дека 63 ипол проценти од гласачите ги поддржуваат промените предложени од претседателот Серж Саркисјан. Опозицијата смета дека со промените ќе му се овозможи на Саркисјан да остане на власт откако ќе му заврши претседателскиот мандат во 2018 година.

XS
SM
MD
LG