Достапни линкови

Во Ерменија одобрени промени на Уставот


Централната изборна комисија на Ерменија соопшти дека првичните резултати од вчерашниот референдум покажуваат дека гласачите ги одобруваат промените на Уставот. Со нив земјата би требало од претседателски да премине во парламентарен систем. Скоро 63 насто од гласачите биле за уставните промени што ги предложи претседателот Серж Саркисијан. Опозицијата оцени дека овие промени ќе му овозможат на Саркисијан да остане на власт и откако ќе му заврши неговиот последен мандат кој истекува во 2018 година.

XS
SM
MD
LG