Достапни линкови

Бајден во посета на Украина


Американскиот потпретседател Џо Бајден пристигна во Киев во дводневна посета на Украина со цел реафирмација на поддршката на САД на таа земја. Тој, како што е соопштено, ќе го увери Киев дека кризата во Сирија не го свртела вниманието на Вашингтон од загриженоста за Украина. Бајден треба да се сретне со украинскиот претседател Петро Порошенко и со премиерот Арсениј Јацењук а планирано е тој да има обраќање и во украинскиот парламент.

XS
SM
MD
LG