Достапни линкови

Грчкиот парламент го усвои буџетот за 2016 година


Грчкиот парламент рано утринава го усвои буџетот за 2016 година, пренесува БТА. Предлог-буџетот на министерот за финансии Евклидис Цакалотос доби 153 гласа „за" наспроти 145 гласа „против", додека двајца пратеници од 300-члениот парламент беа отсутни. Буџетот предвидува над пет милијарди евра намалување на трошоците и околу две милијарди евра од повисоки даноци, со цел да се задоволат барањата на меѓународните кредитори. Владата на премиерот Алексис Ципрас предвидува нула економски раст оваа година и 0,7 отсто во 2016 година. Претходно предвидуваше пад од 2,3, односно 1,3 проценти. Ципрас пред парламентот изјавидека растот ќе продолжи во втората половина на 2016 година и оцени дека една силна туристичка сезона би помогнала да се избегне рецесија. И покрај намалувањето на трошоците, се очекува долгот да порасне до 327,6 милијарди евра или 187,8 проценти од бруто домашниот производ во однос на 180,2 проценти во 2015 година.

XS
SM
MD
LG