Достапни линкови

Обама вети дека ќе се истражи убиството во Калифорнија


Американскиот претседател Барак Обама вети дека федералните истражни органи ќе откријат што ја мотивирало брачната двојка од Калифорнија да пука и да убие 14 луѓе. Ние сме силни, ние сме отпорни и нема да бидеме тероризирани, рече Обама во своето неделно обраќање денеска. Ташфен Малик и Сајед Фарук беа убиени во пукотниците со полицијата по нападот кој се случи на 2 декември на забава во Регионалниот центар за социјална заштита во Сан Бернардино. Федералното биро соопшти дека го испитува случајот како терористички акт. Сосема е можно двајцата напаѓачи да биле радикализирани да го извршат терористичкиот акт, рече Обама.

XS
SM
MD
LG