Достапни линкови

Германија се вклучува во коалицијата против ИД


Долниот дом на германскиот парламент ги одобри плановите на владата за приклучување кон меѓународната кампања против милитантната група Исламска држава во Сирија. Во мисијата е вклучено испраќање на шест Торнадо авиони и фрегата која ќе има за цел да помогне во заштитата на францускиот носач Шарл де Гол. Германија нема да се приклучи на земјите како Британија, Франција, САД и Русија кои извршуваат воздушни напади во Сирија.

XS
SM
MD
LG