Достапни линкови

Ердоган ја обвини Русија за трговија на нафта со ИД


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека неговата земја има доказ оти Русија е вмешана во нелегална троговија на нафта со милитантната група Исламска држава. Тој за време на телевизиското обраќање од Анкара најави дека доказите ќе бидат објавени. Ердоган нагласи и дека неморални се обвинувањата од Русија, според кои неговото семејство увезува нафта од Сирија од милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG