Достапни линкови

Вучиќ повика на координирани напори за мигрантската криза


Српскиот премиер Александар Вучиќ

Српскиот премиер Александар Вучиќ повика на координирани меѓународни напори за решавање на мигрантската криза. Тој предупреди дека ксенофобијата и стравот од екстремизам се зголемени по терористичките напади во Париз. Говорејќи на отварањето на министерската конференција на ОБСЕ во Белград тој побара и да се најдат заеднички решенија и препораки за кризата. Вучиќ истакна и дека стотици илјади мигранти и бегалци поминале низ Србија и другите земји од балканската рута.

XS
SM
MD
LG