Достапни линкови

НАТО ќе направи повеќе во борбата протв ИД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека другите земји членки на НАТО изразиле подготвеност да направат повеќе во борбата против милитантната група Исламска држава. Кери за време на средбата на НАТО во Брисел ги повика министрите за надворешни работи на земјите членки да го нападнат јадрото на милитантната група во Ирак и Сирија и да ја задушат нејзината меѓународна мрежа. Според него, земјите иако придонесуваат, не успеале да зацртаат некои конкретни обврски.

XS
SM
MD
LG