Достапни линкови

Закерберг подарува поголем дел од богатството


Марк Закерберг

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Закерберг вчера објави дека се откажува од поголемиот дел од неговото богатство. Тој и неговата сопруга Присила Чен соопштија дека 99 насто од околу 45 милијарди долари ќе ги дале во нова организација „Иницијатива Чен Закерберг“ која ќе се бори против болестите и сиромаштијата во светот. Објавата е содржана во писмо објавено на Фејсбук кое е адресирано до неговата ќерка Макс која се роди во минатата недела.

XS
SM
MD
LG