Достапни линкови

Убиени 888 луѓе во Ирак


ОН соопштија дека 888 луѓе биле убиени во насилството во Ирак во ноември. Според соопштението, 489 од нив биле цивили, меѓу кои имало и полицајци, а 339 биле припадници на ирачките безбедносни сили. ОН наведоа и дека во извештајот не се вклучени бројките од покраината Анбар, бидејќи не може да се потврди колку луѓе загинале. Поголемиот дел од покраината е под контрола на милитантната група Исламска држава.

XS
SM
MD
LG