Достапни линкови

Рускиот суд осуди 6 лица за тероризам


Рускиот суд во Северен Кавказ осуди шест мажи на затвор од пет до седум години поради регрутирање на борци за милитантната група Исламска држава во Сирија. Тие се виновни за воспоставување екстремистичка група и за пропагирање тероризам. Околу 2700 руски државајни се верува оти отпатувале за Сирија да и се приклучат на Исламската држава или на ограноци на Ал Каеда.

XS
SM
MD
LG