Достапни линкови

САД „вознемирени“ од забраната на Сорос во Русија


Џорџ Сорос

Стејт департментот соопшти дека е вознемирен од одлуката на Москва за забрана на фондацијата основана од американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос. Според оценката, прогласувањето на фондацијата за непожелна дополнително ќе ја ограничи работата на граѓанското општество во Русија. Исто така се наведува дека ваквиот чекор е уште еден пример на растечкото справување со независните гласови и ќе придонесе за натамошна изолација на рускиот народ од светот.

XS
SM
MD
LG