Достапни линкови

Иванов во Париз се сретна и со Ципрас


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов на маргините на самитот за климатски промени во Париз се сретна со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Двајцата лидери се договориле да продолжи дијалогот на мерките за градење на доверба меѓу двете земји. Како што информираа од неговиот кабинет, тие разговарале и за мигрантската криза. Ова е втора средба меѓу Иванов и Ципрас во последниов месец. Претходно, претседателот Иванов, оствари среди и со претседателите на Србија, Црна Гора, Албанија и Австрија.

XS
SM
MD
LG