Достапни линкови

Косовската опозиција најави блокада на Собранието


Претседателот на косовското движење Самоопределување Висар Имери изјави дека опозицијата нема да се откаже од блокадата на седниците на Собранието на Косово се додека не се повлечат потписите од спогодбите за Заедницата на српски општини и за демаркацијата на границата со Црна Гора. Претходните седници на Собранието беа прекинувани со активирање солзавец во собраниската сала. На закажаната денешна седница нема да присуствуваат пратеникот на Самоопределување Албин Курти и Доника Кадај Бујупи од Алијансата за иднината на Косово на кои поради активирање на солзавец им е одредена мерка притвор од 30 дена.

XS
SM
MD
LG