Достапни линкови

Палестинец прободе полицаец во Ерусалим


Архивска фотографија.

Палестинец прободе полицаец во Ерусалим по што беше застрелан од безбедносните сили. Нападот се случил утринава во близина на портата за влез во Стариот град. Според израелската полиција, полицаецот е полесно повреден. Ова е последен напад во двомесечниот бран насилства. Од средината на септември досега загинаа 19 Израелци, најчесто од напади со нож и во престрелки. Во истиот период биле убиени 96 Палестинци, од кои 60, според Израел, биле напаѓачи. Другите загинале во судири со израелските сили.

XS
SM
MD
LG