Достапни линкови

Приведен Македонец кој се борел во Сирија


Министерството за внатрешни работи соопшти дека е приведено едно лице кое е осомничено дека е припадник на милитантната група Исламска држава. Според МВР, осомничениот првото заминување за Сирија го остварил во првата половина на 2013 година, а додека пак второто илегално заминување за земјата го остварил во октомври минатата година. Тој, како што е наведено, пред неколку недели илегално се вратил во Македонија по што бил лоциран од МВР и по налог на Јавен обвинител лишен од слобода.

XS
SM
MD
LG