Достапни линкови

Комеморација за жртвите од нападите во Париз


Францускиот претседател Франсоа Оланд на комеморацијата.

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска на комеморацијата на жртвите од терористичкиот напад во Париз изјави дека земјата ќе направи се што е потребно да ја уништи организацијата која е одговорна за злосторствата. Француското знаме беше поставено на балконите и прозорците низ улиците на Париз, а околу 2000 луѓе се собраа на комеморацијата, која се одржва во воен музеј во градот.

На комеморацијата беа присутни семејствата на жртвите и повредените од нападите. Милитантната група Исламска држава ја презема одговорноста за нападите во Париз во кои загинаа 130 луѓе.

XS
SM
MD
LG