Достапни линкови

Турција нема да и се извини на Русија


Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу изјави денеска дека неговата земја нема да и се извини на Русија поради соборувањето на рускиот воен авион. Според него, нема да се извинат за нешто за кое се е во право. Рускиот претседател Владимир Путин претходно изјави дека турското раководство намерно ги турка билатералните односи меѓу двете земји во ќор сокак. Тој нагласи дека Русија очекува извинување и надоместок од Турција.

XS
SM
MD
LG