Достапни линкови

Сомнителен прашок пронајден во џамија во Белгија


Безбедносните сили на Белгија

Во Брисел беше евакуирана џамија откако во неа беше откриен сомнителен коверт кој содржел неидентификуван бел прашок. Полицијата и екипата за деконтаминација го обезбеди Исламистичкито и културен центар на Белгија, кој се наоѓа во близина на седиштето на ЕУ. Портпаролот на противпожарната служба соопшти дека некој од џамијата им се јавил да ги предупреди за сомнителната супстанција. Во Брисел безбедносните мерки се подигнати на високо ниво поради терористичките наапди во Париз на 13 ноември.

XS
SM
MD
LG