Достапни линкови

Русија го испорача напредниот воздушен систем во Сирија


Портпаролот на рускиот претседател, Дмитри Песков

Руски медиуми јавија дека напредниот систем за против воздушна одбрана С-400 бил испорачан во руската воена база во Сирија. Портпаролот на рускиот претседател, Дмитри Песков претходно изјави дека министерството за одбрана препорачало инсталација на системот, при што претседателот Владимир Путин издал одобрение.

Портпаролот на американската амбасада во Москва изјави дека распоредувањето на сиситемот дополнително ќе ја искомплицира и така тешката ситуација на небото над Сирија.

XS
SM
MD
LG