Достапни линкови

Обама потресен од видеото со полициското пукање во Чикаго


Чикаго

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека бил длабоко потресен од снимката на која е прикажано како бел припадник на полицијата во Чикаго пука во едно црно момче. „Како и повеќето американци, јас сум длабоко потресен од снимката од убивањето на 17 годишниот Мекдоналд“, напиша Обама на неговата официјална Фејсбук страница.Обвинителството ја објави снимката за убиството кое се случи во октомври минатата година по што стотици луѓе излегоа на протест на улиците на Чикаго.

XS
SM
MD
LG