Достапни линкови

Иванов-Регионот не соработува во безбедноста


Средба на претседателот Ѓорѓе Иванов со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Претседателот Ѓорге Иванов на вонредниот самит на лидерите на Процесот Брдо – Бриони во Загреб изјави дека недоволната безбедносна соработка во регионот е сериозен проблем. Тој посочи и дека дека за тоа е неопходна и поддршката од сојузниците и партнерите, а особено од САД.

Според него, изворот на сите проблеми во регионот е ист, а Балканот се уште не е целосно интегриран во Европската унија и во НАТО. Иванов истакна и дека третирањето на интеграцијата како техничко, а не како суштинско прашање го прави регионот, а со тоа и Европа, помалку отпорни на заканите. Неопходно е ЕУ и НАТО да ги сменат политиките кон Македонија, порача Иванов и да ги тргнат блокадите.

XS
SM
MD
LG