Достапни линкови

Нападот врз болница во Авганистан трагична грешка


Американскиот генерал Џон Кембел

Американската истрага за смртоносниот напад на болница во Авганистан, раководена од Лекари без граници покажала дека несреќата можела да биде избегната и била предизвикана од човечка грешка. Американскиот генерал Џон Кембел изјави дека трите напади во кои загинаа најмалку 30 луѓе во авганистанскиот град Кундуз биле ненамерни.

Според него, се работи за трагична грешка, бидејќи американските сили никогаш намерно не би нападнале болница. Тој истакна и дека личностите виновни за инцидентот се суспендирани од нивната функција.

XS
SM
MD
LG