Достапни линкови

Москва се сомнева дека Турција го планирала инцидентот


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека соборувањето на рускиот борбен авион на турско-сириската граница е најверојатно испланирана провокација. Според него, Турција и сојузниците на НАТО се обидуваат да сокријат што турските воздушни сили направиле вчера. Тој нагласи и дека НАТО и ЕУ направиле чудни проценки за инцидентот, при што не изразиле жалење или сочуство.

Москва се сомнева, како што наведе Лавров дека инцидентот бил ненамерен и оти земјата ги собрала сите информации за соборувањето на авионот кои е подготвена да ги сподели со меѓународната заедница.

XS
SM
MD
LG