Достапни линкови

ОН: 2015-та, најтопла година досега


Директорот на Светската метеролошката организација на ОН, Мајкл Џаруд

Директорот на Светската метеролошката организација на ОН, Мајкл Џаруд изјави денеска дека оваа година е најтоплата досега. Според него, тоа се лоши вести за земјината топка. Најтоплата година пред 2015 беше минататата со просечна температура од 14,57 целзиусови степени. Температурата на океаните исто така го достигна рекордното ниво годинава, како и нивото на штетни гасови во атмосферата. ОН на 30 ноември во Париз ќе одржат конференција за климатските промени на која ќе учествуваат повеќе од 140 лидери на земји.

XS
SM
MD
LG