Достапни линкови

Грузија со истрага за видеото на ИД


Грузија покрена истрага за видеото на Исламската држава во кое наводно се прикажани државјани на земјата кои се борат на страната на милитантите во Сирија. Во видеото, објавено вчера, четворица мажи кои зборуваат на грузиски јазик и држат оружје во рацете ги повикуваат сите муслимани во Грузија да му се придружат на Калифатот. Грузиски медиуми ги идентификувале мажите како поранешни жители на Ајара, кој се наоѓа во југозападниот дел на Грузија.

XS
SM
MD
LG