Достапни линкови

Кери не исклучува поблиска соработка со Русија за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска дека е можна поблиска соработка со Русија за Сирија, но таквиот чекор, според него, не треба да ги одврати опозициските групи од нивните обиди за соборување на режимот на претседателот Башар ал Асад. Тој нагласи и дека Вашингтон не е под притисок да работи со Москва, туку таквата соработка ќе биде можна врз основа на правите услови и може да води до конструктивни можности. Кери истакна и дека е погрешно на чекорите на Вашингтон да се гледа како помош за Асад, тој да остане на власт.

XS
SM
MD
LG