Достапни линкови

Русија ја укина забраната за извоз во Иран


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин ја укина забраната за испорака на нуклеарна опрема и техонологија во Иран. Декретот беше објавен денеска додека Путин се наоѓа во посета на Техеран. Според декретот, руските фирми сега може да обезбедуваат финансиска и техничка поддршка на Иран. Декретот доаѓа по договор меѓу Иран и шесте светски сили со кој земјата се согласи да ја ограничи нуклеарната програма во замена за укинување на меѓунродните санкции.

XS
SM
MD
LG