Достапни линкови

Споменик во чест на жртвите од холокаустот во Минск


Споменик во чест на повеќе од 6000 Евреи кои од Чехословачка беа депортирани во Минск од страна на нацистичка Германија е отворен денеска во главниот град на Белорусија. Чешкиот амбасадор во земјата, Милан Екерт присуствуваше на церемонијата на која се одбележа и 70 годишнината од депортирањето на Евреите. Споменикот испишан на три јазици, чешки, германски и белоруски е деветиот од таков вид, кој се наоѓа во близина на еврејските гробишта. Само девет од 6000 Евреи преживеале по депортацијата.

XS
SM
MD
LG