Достапни линкови

Ирак ги суспендира летовите до курдскиот регион


Ирак ќе ги суспендира летовите кон самопрогласениот автономен курдски регион на два дена поради руската воздушна кампања во соседна Сирија. Властите соопштија дека одлуката од денеска стапува на сила, а целта е да се заштитат патниците од ракетите кои поминуваат низ северен Ирак преку Каспиското море до Сирија. Русија ги започна воздушните напади на Сирија на 30 септември.

XS
SM
MD
LG