Достапни линкови

Продолжена забраната за јавни собирања во Париз


Париската полиција соопшти дека до крајот на ноември ја проширила забраната за јавни собири во Париз, и околу овој град.

Забраната за собири ќе биде во сила до 30 ноември на полноќ, а одлуката е директно поврзана со терористичките напади во Париз, во кои загинаа 130, а повредени се 350 лица

Забраната за собири го вклучува и денот на меѓународната конференција за климата, која започнува во Париз на 30 ноември и ќе трае до 11 декември.
.

Француското претседателство објави дека 138 шефови на држави и влади го потврдиле своето учество на конференцијата.

XS
SM
MD
LG