Достапни линкови

СБ на ОН усвои резолуција за борба против ИД


Советот за безбедност на Обединетите нации усвои резолуција со која на државите им се овозможува да ги преземат сите неопходни мерки во борба против Исламска држава.

Резолуцијата е усвоена едногласно, една недела по терористичките напади во Париз во кои загинаа 130, а беа повредени повеќе од 300 луѓе.

Предлог-резолуцијата е изготвена од Франција, а во текстот се апелира земјите-членки на ОН двојно да ги зголемат и координираат напорите за спречување на терористичките напади на Исламска држава и другите екстремистички групи поврзани со Ал Каеда.

Резолуцијата не одобрува ниту има правна основа за воена акција и употреба на сила, но француските дипломати оценуваат дека таа ќе обезбеди значајна политичка поддршка за кампања против ИД.

XS
SM
MD
LG