Достапни линкови

Протести во Ерменија против уставните промени


Протестите во Ереван

Во главниот град на Ерменија, Ереван денеска се одржаа протести против уставните реформи предложени од владата. Демонстрантите соопштија дека владата се обидува да ја обезбеди својата моќ и контрола врз земјата, преку спроведувањето на промените со кои овластувањата на претседателот ќе бидат префрлени на премиерот. Протестот беше организиран од опозициски партии. На 5 октомври ерменскиот Парламент гласаше за одржување референдум за промена на Уставот со цел да се воспостави парламентарна република.

XS
SM
MD
LG