Достапни линкови

Ослободени заложници од хотелот во Мали


Заложник кој успеал да избега од хотелот во Бамако

Специјалните сили на Мали успеале да влезат во хотелот во главниот град Бамако каде вооружени лица држат десетици луѓе како заложници. Вооружени лица претходно упаднаа во луксузниот хотел „Радисон“ во кој имало 170 гости и персонал.

Националната телевизија јави дека специјалните сили ослободеиле 80 заложници. Министерот за безбедност Салиф Траоре изјави дека 30 од заложниците уепеале сами да побегнат. Кинески медиуми јавија дека десет Кинези се наоѓале во хотелот. Индиските власти соопштија дека 20 Индијци имало меѓу заложниците.

XS
SM
MD
LG