Достапни линкови

Франција бара итни мерки против тероризмот


Францускиот министер за вантрешни работи Бернард Казенев

Францускиот министер за вантрешни работи Бернард Казенев ја повика Европа да преземе итни мерки против теоризмот, бидејќи според него веќе било потрошено премногу време. Казенев ја даде изјавата пред разговорите со неговите колеги од земјите членки на ЕУ во Брисел по терористичките напади во Париз минатиот петок. Тој го повика блокот да ги заостри граничните контроли на патниците во шенген зоната и да се преземат мерки за усоврушување на системот за прибирање податоци на корисниците на авиосообраќајот.

XS
SM
MD
LG