Достапни линкови

Валс предупредува на нови напади во Франција


Францускиот премиер Мануел Валс

Францускиот премиер Мануел Валс ги предупреди денеска пратениците дека земјата се соочува со ризик од нови терористички напади, вклучително и со хемиско и биолошко оружје. Пратениците денеска дебатираат за предлогот на францускиот претседател Франсоа Оланд вонредната состојба во земјата да биде продолжена и во наредните три месеци по смртоносните терористички напади во Париз на 13 ноември во кои загинаа 129 луѓе.

Во меѓувреме белгиската полиција спроведе шест рации поврзани со еден од трите самоубиствени бомбаши кои го детонираа експлозивот пред стадионот Стад де Франс за време на напдите во Париз.

XS
SM
MD
LG