Достапни линкови

Ердоган му наложи на Давутоглу да состави Влада


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повторно му наложи на премиерот Ахмет Давутоглу да состави Влада. Партијата на правдата и развојот го врати парламентарното мнозинство на изборите кои се одржаа на 1 ноември. Ердоган во август повика на нови парламентарни избори, откако преговорите кои траеја два месеца за составување коалициска влада завршија без успех.

XS
SM
MD
LG