Достапни линкови

Во судирите во Приштина повредени 17 полицајци


Судирите во Приштина

Косовската полиција соопшти денеска дека 17 нивни припадници биле повредени, од кои двајца потешко во судирите со демонстрантите пред зградата на Парламентот во Приштина. Според полицијата, оштетени биле и 12 возила, од кои четири нивни и осум во сопственост на цивили. Демонстрантите врз полицајците фрлаа боја и камења. Тие се противат на договорот со кој на Српските заедници на Косово им се даваат поголеми овластувања.

XS
SM
MD
LG