Достапни линкови

Именувана новата технократска Влада на Романија


Парламентот во Романија

Ромаскиот Парламент денеска го одобри именувањето на новата технократска Влада на чело со поранешниот еврокомесар за земјоделие, Дачијан Чолош. Новата влада нема ниту една политичка цел поважна од поддршката и засилувањето на демократијата, изјави Чолош, пред пратениците да го прифатат неговиот кабинет. Претходниот премиер, Виктор Понта поднесе оставка по масовните протести поради пожар во ноќниот клуб во центарот на Букурешт, во кој загинаа 55 лица.

XS
SM
MD
LG