Достапни линкови

Картер: САД бараат можности за удари врз ИД


американскиот секретар за одбрана Еш Картер

Соединетите држави продолжуваат да бараат можности за удари врз милитантите на Исламската држава, изјави американскиот секретар за одбрана Еш Картер. „Ќе го правиме тоа додека не ги победиме“, рече тој во неговото прво обраќање во јавноста по смртоносните терористички напади во Париз во минатиот петок во кои загинаа над 130 луѓе, а 350 други беа ранети. Овие можности, според Картер вклучуваат напади врз нафтени постројки, но и помош со копнени сили.

XS
SM
MD
LG