Достапни линкови

Ахмети-Напредува спроведувањето на договорот од Пржино


Лидерот на ДУИ Али Ахмети

Лидерот на ДУИ Али Ахмети по средбата со унгарскиот амабасадор Јожеф Бенце изјави дека спроведувањето на договорот од Пржино, со исклучок на мали доцнења, напредува и страните сериозно пристапуваат на сите прашања кои произлегуваат од него. Според него, затворањето на главните обврски од договорот е предуслов за фер и демократски избори во април 2016 година. Широката влада составена од трите најголеми партии во земјата, како што е наведено во соопштението треба да превземе храбри чекори со заедничка одговорност за иднината на земјата.

XS
SM
MD
LG