Достапни линкови

Украина се закани со нови мерки против бунтовниците


Портпаролот на украинската војска, Андриј Лисенко.

Украинската војска соопшти дека ќе биде принудена на борбената линија да ја врати артилеријата и минофрлачите доколку ескалираат тензиите во источниот дел на земјата. Портпаролот на војската, Андриј Лисенко ја даде изјавата откако во последните недели се засилени борбите меѓу украинските сили и проруските бунтовници.

Шест украински војници загинаа во близина на Доњецк по примирјето во септември. Претседателот Петро Порошенко изјави дека издал наредбата да се отвори оган доколку животот на војниците е под закана.

XS
SM
MD
LG