Достапни линкови

Полициска акција во Брисел за нападите во Париз


Белгиската полиција за време на акцијата во квартот Моленбеек.

Белгиските безбедносни сили денеска извршија претреси во куќите кои се наоѓаат во квартот Моленбеек во Брисел. Акцијата е поврзана со смртоносните напади во Париз. Белгискиот јавен сервис негираше дека еден маж е уапсен во врска со нападите во Франција. Претходно белгиски медиуми јавија дека бил уапсен Салех Абдеслам, 26 годишен државјанин на Франција.

Сиромашниот кварт Моленбеек, кој е дом на многу муслимански имигранти е центарот на истрагата за милитантите напади во Париз, откако се дозна дека двајца од напаѓачите живееле во таа област.

XS
SM
MD
LG