Достапни линкови

Русија ќе спроведува антидопинг реформи


Рускиот министер за спорт Витали Мутко

Рускиот министер за спорт Витали Мутко изјави денеска дека земјата понудила широка соработка за спроведување на реформи во антидопинг програмата. Според него, Русија е подготвена и да воспостави нова антидопинг организација. Но, тој исто така ги нарече апсурдни обвинувањата од Светската антидопинг организација. На руските атлетичари поради допинг им се заканува суспензија и забрана за настап на Олимписките игри во 2016 година.

XS
SM
MD
LG