Достапни линкови

ОН го повикаа Иран да не ги заплашува новинарите


. Специјалниот претставник на ОН за Иран, Ахмед Шахид

ОН го повикаа Иран да запре со апсењето, прогонувањето и малтретирањето на новинари и он лајн активисти пред парламентарните избори во земјата закажани за почетокот на наредната година. Специјалниот претставник на ОН за Иран, Ахмед Шахид изјави дека зголеменото заплашување на новинари во Иран ја поткопува нивната можност за слободно да се изразуваат во земјата. Според него, се чини дека во земјата постои нов напад врз слободата на изразување во медиумите, бидејќи има низа апсења на новинари.

XS
SM
MD
LG