Достапни линкови

Неизвесно учество на Иран на мировните преговори за Сирија


Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан

Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан изјави денеска дека неговата земја се уште не донела одлука дали ќе земе учество на разговорите во Виена на 14 ноември за конфликтот во Сирија. Според него, тоа зависи од одговорот на Вашингтон околу унилатерланите акции преземени од некои страни кои присуствуваат на разговорите и кои не се консултирале со останатите. Русија и Иран се против притисокот на Западот и Саудиска Арабија, сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата.

XS
SM
MD
LG