Достапни линкови

Ахмети-Извештајот е реално огледало на општата состојба


Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети денеска по средбата со евроамбасадорот Аиво Орав изјави дека извештајот на ЕК за напредок на Македонија е реално огледало на општата состојба и претставува обврска за институциите на земјата да дејствуваат во согласност со очекувањата на Брисел. Ахмети во врска со политичка ситуација оценил дека со спроведувањето на обврските од Договорот од Пржино ќе се создадат услови за фер и слободни избори, како и предуслови за стабилност и безбедност и силно враќање на евроатланската агенда. Според Ахмети, системските реформи мора да се спроведат, но истовремено да се реши и спорот со името со Грција.

XS
SM
MD
LG