Достапни линкови

Конгресот на САД го усвои законот за одбрана


Американскиот Конгрес го усвои законот за одбрана со кој, меѓу другото, се одобруваат 50 милиони долари за смртоносно оружје за Украина и и се дава мандат на Белата куќа да одговори доколку Русија ги крши клучните договори за контрола на оружјето. Одбранбените трошоци на Соединетите држави, според овој закон, изнесуваат 607 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG