Достапни линкови

Русија ќе размести оружје против ракетниот штит на НАТО


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата земја ќе се спротивстави на против ракетниот одбранбен штит на НАТО во Европа со тоа што ќе размести ново офанзивно оружје. Тој оцени дека Соединетите држави се обидуваат да постигнат воена надмоќ врз Русија но оти Москва тоа нема да го дозволи. Русија неколку години се противи на против ракетниот штит за кој НАТО и Вашингтон велат дека бил со единствена цел, одбрана од евентуален напад од Иран или Северна Кореа.

XS
SM
MD
LG